Puutööklass: Tahumine, puurimine, peiteldamine ja tsälkamine

Toimumise aeg: 21.01–22.01.2023

Meelis Kihulase puutööklass:
Tahumine, puurimine, peiteldamine ja tsälkamine

21.-22. jaanuar 2023
kell 10-18

2-päevane töötuba kõige olulisematest puutöötehnikatest, mille tulemusel valmib küüp ehk lükandkaanega karp. Töötuba on kolmas osa puutöömeister Meelis Kihulase sügisest kevadeni vältavast puutööklassist.

Osalen!

Juhendaja: Meelis Kihulane

Toimumise koht: Vanaajamaja töökoda, Lasteaia tee 14, Mooste, PõlvamaaTeemad

Kolmanda korra teemaks on ühtede peamiste traditsiooniliste puutöötehnikate nagu tahumine, puurimine, peiteldamine, vestmine ja kaunistamisviisi, nagu tsälkamine kasutamine. Kahe päeva tulemuseks oleks ühest pakust õõnestatud lükandkaanega karp ehk küüp. Küüpi kasutati algselt küünalde ja ka väärisasjade hoiustamiseks. Hiljem hakati neid lisaks kasutama ka kirjutusvahendite ja prillide kaasas kandmiseks, millest muutus ka tema nimetus – pinal.

Neile, kes on varem siin juba küüpi valmistanud, aga sooviksid sellegipoolest osaleda, saan anda väljakutse valmistada mitme kambri ja kaane või siis lausa salalukuga küübi.

Osalustasu

Töötoa (2 päeva) osalustasu on 96 eur (sh km).
Klassi mahub 12 inimest.

Meelis Kihulase puutööklass

Oleme Meelisega koostööd teinud kolm aastat. Kolme hooajaga said kaetud kõik olulisemad puutöötehnikad vestmisest tappideni. Sel hooajal alustame kõike otsast peale. Päris algusest – materjali varumisest. Puutööklass vältab 2022 sügisest 2023 kevadeni ja koosneb kuuest nädalavahetusest. Igal nädalavahetusel tutvutakse ühe traditsioonilise puutöötehnikaga. Kõik tegevused on 100% praktilised. 

Osalema on oodatud nii päris algajad kui ka vanad puutöösõbrad. Võimalik on valida omale hooajast meelepärased teemad või võtta asi tõsisemalt ette ja läbida kõik nädalavahetused. 

Eesti traditsiooniline puutöö on tehniliselt mitmekülgne – lauast painutatud karbid, lõhestatud lauakestest kokku seatud õllekannud või vaadid, õõnestatud nõud, looduslikest vormidest valmistatud istmed ja tööriistad jne. Oskus valmistada majapidamistarbeid käsitsi looduslikust materjalist on samasugune osa Eesti rahvakultuurist nagu rahvariiete õmblemine või regilaulu laulmine. Aitame Sul sellest osa saada!

Puutööklass koosneb kuuest nädalavahetusest:

24.-25. september 2022Mets ja tarbematerjal
22.-23. oktoober 2022lükkub edasi!
26.-27. november 2022Traditsioonilised puutööriistad, nende teritamine ja hooldamine
21.-22. jaanuar 2023Tahumine, puurimine, peiteldamine ja tsälkamine
18.-19. veebruar 2023Tahumine tahumispukil ja voolimine vestupingil
18.-19. märts 2023Tööriista varretamine

Meelis Kihulase igapäevaseks tegevuseks on traditsiooniline puutöö, selle valdkonna uurimine, arendamine ning propageerimine, mis väljendub vanade tehnikate taastamises, sellisel viisil tarberiistade valmistamises ning nende oskuste ja teadmiste edasiandmises. Miks? Need teadmised ja oskused, mida valdasid endisaegsed meistrid, on olnud nii rikkalikud ja igapäevaelus olulised ning nii tugevalt meie kultuurilooga seotud, et on kahju, kui need lihtsalt unustatakse.

Meelise tegemised:

  • Raamat ” Vakad, karbid, sõelad. Painutatud kerega esemete valmistamine” ERM 2018
  • Näitused “Vaka all”, “Puud ja inimesed” 
  • Meistriõpe, koolitused, töötoad
  • Kontakt: MTÜ Edev Eremiit Facebookis

Osalen!

Majutus:

Sel nädalavahetusel on Mooste Külalisemaja seoses muusikasündmusega juba broneeritud ja ööbimiseks soovitame luksuslikumat Mooste Viinavabriku hotelli.  

Korraldaja: MTÜ Vanaajamaja, info@vanaajamaja.ee, tel. 566 58117
Vanaajamaja on Töötukassa koostööpartner.


 

 


Koolituse toimumise koht:
Vanaajamaja koolituskeskus