Kogukonnaprojektide eestvedamine on olnud Vanaajamaja üheks prioriteediks alates 2012. aastast. Igal aastal valime mõne õnnetus seisus, aga kultuuriloolise väärtusega ja kohaliku kogukonna jaoks olulise objekti ning panustame koos paljude professionaalide ja vabatahtlike abiga selle säilitamisse või taastamisse. Kogukonnaprojektid ei ole pelgalt ehitusobjektid. See on koht, kus meistrid (taas)kohtuvad ja vahetavad kogemusi, suunavad ja õpetavad oma noori kolleege ehitusoskuste ja traditsioonilise arhitektuuri väärtustamise juurde ning kõik ammutavad ühiselt inspiratsiooni ja rahuldustunnet koos loomisest.
Miikse kiriku taastusremont
Jõuame ikka ja jälle tagasi sakraalehitiste juurde. 2024. aastal siis tilluke puitkirik Miikses, Setomaal.
Abruka kabeli ehitus
2023. aasta augustis püstitame Abruka saarele väikese laastukatusega palkkabeli.
Vilsandi pukktuulikute taastamine
2022. kevadel osaleme tuulikumeister Viktor Tammsaare pukktuulikute taastamise projektis Vilsandi saarel. Tegemist ei ole niivõrd kogukonnaprojekti kui rahvusvahelise puuseppade kogunemise ja kogemuste vahetamisega.
Lalsi Püha Nikolause kiriku restaureerimine
MTÜ Vanaajamaja koostöös Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku ja kohaliku kogukonnaga teostas 2017.-2021. a. Lalsi kiriku restaureerimise alustades katusekonstruktsioonide ja valtsplekk katuse vahetusest kuni akende, karniiside ja krohvipindade taastamiseni.
Käsitööriistadega ehitatud suitsusaun Mustajõel
2019. kevad-suvel sai Vanaajamaja meeskonnal teoks üks pikalt meelel olnud mõte: võeti ette algusest lõpuni käsitööriistadega suitsusauna ehitus. Saun valmis Põlvamaal Mustajõe kõrtsi juurde. Saunameistrid olid Andres Uus, Ahti Puksa, Mikk Mustmaa, Germain Joyet ja Margus Palolill.
Puutli kiriku konserveerimise tööd
Vanaajamaja koostöös Muinsuskaitseametiga võttis ette Puutli kiriku konserveerimise tööd. 2015. aasta sügisel tugevdati Eesti Maaülikooli tudengitega praktika käigus hoone palkseinad. 2016. aasta kevadel taastati rahvusvahelise vabatahtlike meeskonna poolt kiriku torni karkass ning paigaldati hoonele uus laastukatus.
Maarja küla grillimaja ehitus
Koostöös Eesti Puitmajaklastriga toimus 2014. aasta aprillis ameeriklase Will Wallace-Gusakovi juhendamisel traditsioonilise Ameerika puit-sõrestikkonstruktsiooni ehitamise kursus. Kursusel valminud konstruktsiooni ehitasime mitmete sponsorite toel valmis Maarja külas, kus sellest sai kohalike elanike grillimajake.
Järuska silla ehitus
2012. aastal valmis Lemmakul, Lääne-Virumaal Eesti esimene katusega puitsild. Silla puitosa ehitus toimus rahvusvahelise töötoana, kus osalesid vabatahtlid Ameerikast, Inglismaalt, Prantsusmaalt ja Eestist. Puitosa ehituse- ja püstitamistöödel osales üle 20 vabatahtliku, laastukatuse löömisel 50 tudengit ning põranda ja tellingute ehitamise ja mahavõtmise töödel lisaks ligi 20 vabatahtlikku.
Koostöö Saksa vandersellidega
2010. aastal võtsime vastu kolm Saksa vanderselli – Stefani, Arne ja Simoni – puutöömehed, kes keskaegsete käsitööliste tava kohaselt liikusid kolm aastat enne paikseks jäämist juhutöid tehes mööda ilma ringi. Eestis olid nad paar nädalat ja ehitasid meiega koos Võrumaal puit-sõrestik katusealust.