Rookrooni valmistamise töötuba

Toimumise aeg: 08.12.2019

Geomeetrilisi kroone on Läänemere ääres ajalooliselt valmistatud esmajoones rukkikõrtest. Eestisse tõid kroonimeisterdamise rannarootslased, kes hakkasid kroone ehitama pilliroost. Kroone valmistati näiteks  jõuludeks, lihavõtteks ja pulmadeks. 



Aeg: pühapäev, 8. detsember kell 10-16

Toimumise koht: Vanaajamaja II korruse loenguruum, Lasteaia tee 14, Mooste, Põlvamaa 

Koolitus koosneb teoreetilisest osast (0,25 mahust) ning praktilisest meisterdamisest (u
0,75). Teoreetilises osas käsitletavad teemad – kroonide valmistamise ajalugu ja levik, Eestis valmistatud traditsioonilised kroonid, kroonide tegemiseks vajalikud vahendid ja materjalid, geomeetria põhimõtted, kroonide sidumise erinevad meetodid – „kasvatamine“ vs „kokku sõlmimine“, erinevate nn „talgukroonide“ valmistamise võimalused suurema grupiga. Praktilises osas teeme ühe suurema krooni ühiselt ning seejärel saab iga osaleja valmistada endale vastavalt soovile ühe kuni 90-st roolülist koosneva rookrooni.

Juhendaja: Urmas Veersalu  

Urmas on ennast tutvustanud nii: Lastele loodushariduse jagamise käigus alustasin rookroonide tegemise populariseerimist ning alates 2013. aastast olen lõiganud rohkem pilliroogu teistele käsitööhuvilistele kui endale meisterdamiseks. Olen raamatu „Roo- ja õlekroonid. Traditsioonid ja ideed“ (2015) autor koos ERMi teaduri Piret Õunapuuga. Soovin, et ka eestlased oskaksid kroone valmistada ning seda keskkonnasõbralikku traditsiooni rohkem hinnata.
Vt. lisa himmeli.net

Osalustasu: 10 eur (sisaldab materjali, kerget suupistet). Tasumine kohapeal sularahas.
Palun anna oma tulekust teada (grupp max 25 inimest).

    Ees- ja perekonnanimi*

    E-post*

    Elukoht (KOV täpsusega)

    Suured rookroonid

    Rookrooni meistri Urmas Veersalu juhendamisel toimus 2019 Mardilaadal Guinnessi Maailmarekordit püüdva rookrooni meisterdamine. Rookrooni ehitamisest võttis osa umbes 1000 inimest, rookroon tehti 1834-st kaheksatahukast. Vaata siit pilte eestlaste meisterdatud suurimast rookroonist!

    Korraldajad: Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit, MTÜ Vanaajamaja
    Kontakt: info@vanaajamaja.ee, tel. 566 58117


     

     


    Koolituse toimumise koht:
    Vanaajamaja koolituskeskus