Meistrikursus: Vitspunumine

Toimumise aeg: 28.11–29.11.2020

Traditsioonilise puukäsitöö meistrikursus. 
Vitspunumine. Tarbekorvid

Grupp on täis – kõik kohad broneeritud! Kui siiski on kange tahtmine osaleda kirjuta info@vanaajamaja.ee

Milliseid korve on Eesti taludes tehtud ja kasutatud? Millised puuliigid sobivad vitskorvi punumiseks? Kahepäevasel koolitusel kasutame meie oma keskkonnas ehk siinsamas võsas ja kraavipervel kasvavaid puuliike. Esimeseks tööks on materjal metsast leida ja ära tuua. Punume kohalikust oksamaterjalist tarbekorvi – kartuli-, seene-, marjakorvi vm. Käsitleme erineva kuju, suuruse ja tehnikaga punutud korve.

Koolitus on teine osa puutöömeister Meelis Kihulase sügisest kevadeni vältavast meistrikursusest, kuid koolitust viib seekord läbi külalisena korvimeister Margus Rebane. Margus on korve valmistanud 35 aastat ja neist 15 aastat viinud kursusi läbi kõikjal üle Eesti. Margus on Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu mentor korvipunumise valdkonnas.

Juhendaja: Margus Rebane

Toimumise koht: Vanaajamaja töökoda, Lasteaia tee 14, Mooste, Põlvamaa Teemad

Kahepäevasel koolitusel kasutame meie oma keskkonnas ehk siinsamas võsas ja kraavipervel kasvavaid puuliike. Esimeseks tööks on materjal metsast leida ja ära tuua. Kahepäevasel koolitusel punume kohalikust oksamaterjalist tarbekorvi – kartuli-, seene-, marjakorvi vm. Käsitleme erineva kuju, suuruse ja tehnikaga punutud korve.

Osalustasu

Koolituse (2 päeva) osalustasu on 60 eur (sh km).
Osavõtutasu sisaldab mõlemal päeval lõunasööki.

Traditsioonilise puukäsitöö meistrikursus

Eesti traditsiooniline puutöö on tehniliselt mitmekülgne – lauast painutatud karbid, lõhestatud lauakestest kokku seatud õllekannud või vaadid, õõnestatud nõud, looduslikest vormidest valmistatud istmed ja tööriistad jne. Et neid vanu oskusi au sees hoida ja edasi anda korraldame taas Meelis Kihulase traditsioonilise puukäsitöö meistrikursuse. 

Meistrikursus vältab 2020 sügisest 2021 kevadeni ja sisaldab süvendatud õpet unustatud puutöötehnikatest. Igale tehnikale on pühendatud kaks täispikka päeva praktilist õpet.

Meistrikursus koosneb viiest koolitusest:

24.-25. oktooberVoolimine vestmispingil
28.-29. novemberVitspunumine (külalisjuhendaja Margus Rebane)
23.-24. jaanuarLihtsa talupojastiilis tooli valmistamine I
6.-7. veebruarLihtsa talupojastiilis tooli valmistamine II
29.-30. maiPuidu kirjamise ja kaunistamise viisid

Meelis Kihulase igapäevaseks tegevuseks on traditsiooniline puutöö, selle valdkonna uurimine, arendamine ning propageerimine, mis väljendub vanade tehnikate taastamises, sellisel viisil tarberiistade valmistamises ning nende oskuste ja teadmiste edasiandmises. Miks? Need teadmised ja oskused, mida valdasid endisaegsed meistrid, on olnud nii rikkalikud ja igapäevaelus olulised ning nii tugevalt meie kultuurilooga seotud, et on kahju, kui need lihtsalt unustatakse.

Meelise tegemised:

  • Näitused “Vaka all”, “Puud ja inimesed” 
  • Raamat ” Vakad, karbid, sõelad. Painutatud kerega esemete valmistamine” ERM 2018
  • Koolitused, töötoad, meistriõpe
  • Kontakt: MTÜ Edev Eremiit Facebookis

Kaugemalt tulijatele soovitame ööbimiseks:

Mooste Mõisa Külalistemaja (25 eur/öö).

Korraldaja: MTÜ Vanaajamaja, info@vanaajamaja.ee, tel. 566 58117


 

 


Koolituse toimumise koht:
Vanaajamaja koolituskeskus